Szukaj

Kategorie główne

Google bot ostatnia wizyta
Yahoo bot ostatnia izyta
Bing bot ostatnia izyta
SEO Stats
Trust Rang
Real Page Rang
Płatności w serwisie obsługuje


SEO Katalog Stron, Najlepsze strony internetowe Home / SSL a pozycja strony WWW
 

SSL a pozycja strony WWW


Na początku 2014 roku opublikowano wiadomość na Google Blogu iż szykuje się drobna zmiana w rezultatach otrzymywanych wyników. Wszystko jest spowodowane chęcią udoskonalenia wyszukiwarki Google oraz gloryfikowania stron bogatszych firm które stać na dodatkowe narzędzia i zabezpieczenia.

Ów nowością jest Certyfikat SSL umieszczony na stronie internetowej. Certyfikaty SSL służą do zabezpieczenia kanału komunikacyjnego między serwerem strony internetowej a internautom i jego przeglądarką sieciową. Wiadomo że same certyfikat SSL istnieją już od dawien dawna więc nie są nowością. Jednak nowością jest fakt że Google będzie lepiej widziało witryny które posiadają takie zabezpieczenie niż te które nie posiadają takiego bajeru.

Po ponad roku testów i doświadczeń różnych osób które współpracują z naszym katalogiem i zajmują się pozycjonowaniem możemy jasno stwierdzić że strony z SSL i bez niego są owszem różnie traktowane ale nie ma to istotnego wpływu na pozycję jeśli chodzi o dużą konkurencję.

Wyniki przeprowadzonych testów i badań jasno wskazują że jedynie w przypadku remisu dwóch stron o tej samej tematyce, tej samej szerokości rozbudowy witryny i jej objętości dopiero decyduje certyfikat SSL. Jeśli różnice są większe i przemawiają na korzyść strony bez certyfikatu SSL to ona właśnie zwycięży. Także wykupienie i używanie wspomnianego zabezpieczenia jest bardziej praktyczne z powodów bezpieczeństwa internautów oraz dodatkowej weryfikacji witryny przez kolejną zewnętrzną instytucję która potwierdza iż stron na której jesteśmy jest faktycznie zarejestrowana na firm która proponuje nam świadczenie usług.

Jednak należy pamiętać że SSL należy już do wag które są częścią składową końcowej oceny witryny, oznacza to że należy pochylić się nad zagadnieniem i ewentualnie zainwestować w rzeczone zabezpieczenie oparte na podstawowym protokole SSL dołączonym do witryny.

Gdzie można kupić certyfikat SSL ?
Takie zabezpieczenia są oferowane przez wielu dostawców usług IT w internecie. Najczęściej ofertę SSL można zobaczyć w miejscu gdzie rejestrowaliśmy swoją domenę internetową. Firmy które prowadzą rejestry domen internetowych naturalnie rozszerzają swoje usługi o takie dodatki ze względu na możliwość dodatkowego zarobku na już wcześniej pozyskanych klientach.

Koszt takiego zabezpieczenia jest różny w zależności od dostawcy certyfikatu SSL. Opłaty zazwyczaj są liczone w rocznych abonamentach rozliczane jednorazowo przy wykupie usługi. W pierwszym roku możemy liczyć na spory rabat dzięki któremu firmy mają sposób na skuszenie właściciela witryny do zakupy. W następnych latach używane są już standardowe stawki rozliczeniowe, gdzie za podstawową usługę SSL należy zapłacić powyżej 100 zł netto.

Oczywiście istnieją różne certyfikaty SSL, te podstawowe służą do zabezpieczenia tylko domeny głównej, są również rozbudowane które mają za zadanie chronić również sub-domeny należące do tej samej głównej domeny. Jest to oczywiście odpowiedź na potrzeby rynku.

Podstawowy certyfikat SSL zabezpiecza stronę bez żadnych gwarancji mimo to uzyskujemy w miarę porządne zabezpieczenie jednak jeśli prowadzimy poważny biznes i nasi klienci są narażeni na ataki należy zainwestować w certyfikat SSL który posiada gwarancję zabezpieczenia wyrażoną w kwocie, najniższa to 1000 dolarów.

Podsumowując, jeśli prowadzisz stronę która nie wymaga bezpieczeństwa, to nie musisz inwestować w SSL, jednak gdy prowadzisz usługi dla firm, lepiej takie zabezpieczenie zamontować w celu poprawienia własnego wizerunku oraz zwiększenia poczucia bezpieczeństwa kontrahentów.